Kahvaltılık Patatesli Pay

Kahvaltılık Patatesli Pay. Kahvaltılarınıza lezzet katmaya ne dersiniz. Bunun için sizlere farklı ve pratik bir tarifim var. Misafirlerinize, hafta sonu kahvaltılarına yapabileceğiniz kahvaltılık patatesli pay.

Kahvaltılık, yemeklik, çerezlik, aperatif, sos, ana yemek ne isterseniz o oluyor patates. bu yüzdendir ki bizim ailede sofranın kralı olarak adlandırılır.

Tarifimize geçmeden önce patatesin tarihçesine kısa bir göz atalım.

“Patates’in dünya üzerinde yetiştiği ilk yer Peru. İspanyol istilacılar, Peru’yu işgal ettiklerinde bu bitkiyi İspanya kralına ikram etmişler. Fakat kral efendi, patatesin tadından pek hoşlanmamış; aslında buna “asrın hatası” bile denebilir. Bu olaydan 50 yıl sonra ise İngiliz soylusu Sir Walter Religh, patatesi İngiltere’ye getirmiş ve halk da patatese oldukça büyük rağbet göstermiş.

İngiltere’ye varan patates, bir süre sonra İrlanda halkının temel besin maddelerin biri haline gelmiş; her İrlandalı her yıl neredeyse 4-6 kilo patates tüketir hale gelmiş. Zamanla İtalya’da, sonra da Almanya, Rusya ve Fransa’da patates tarımı başlamış. Ancak İngiltere’nin aksine, buralarda patatese bir hayvan yemi muamelesi layık görülmüş.

Osmanlı topraklarında ise 1850’li yıllarda egzotik bir yiyecek olarak İstanbul’da satılmaya başlanan patates, 1890’ların sonunda iyice tanınır oldu. Bu tarihe kadar patates üretimi yapılmayıp ithal edilse de ithalatın büyük bir yük oluşturmaya başlaması ile, ilk defa 1895 yılında Sakarya Nehri vadisinde üretimi başladı.  1910 yılında, Marsilya’dan sağlam hastalıksız tohumlar getirilmesi ile patates üretimi anadolu topraklarına yayıldı. Yani bizim patates ile tanışmamız 20. yüzyılda anca gerçekleşti.”

MALZEMELER

5-6 adet haşlanmış büyük boy patates

2 adet yumurta sarısı

1 tutam maydanoz

1 yemek kaşığı tereyağ

1 yemek kaşığı galeta unu

Karabiber

Tuz

Arası İçin

½ su bardağı kaşar peyniri rendesi

2 adet haşlanmış yumurta

1 adet domates

½ kangal sucuk

Üzeri İçin

½ su bardağı kaşar peyniri rendesi

Maydanoz yaprakları

TARİF

Haşlanmış patatesleri kabuklarını soyup sıcak iken çatal ile ezerek püre kıvamına getirelim. Yumurta sarıları, maydanoz, karabiber ve tuzu ilave edip karıştırarak hamur kıvamına getirelim. 20 santim çapında fırın kabının içini ve kenarlarını tereyağ ile bolca yağlayalım. Kalıbın tabanı ve kenarlarına galeta unu serpelim. Patates hamurunun yarısını kalıba yayalım. Haşlanmış yumurtaları, sucukları ve domatesi dilimleyelim. Aralarına kaşar peyniri serperek patates hamurunun üzerine kat kat dizelim. Geride kalan patates hamurunu üzerlerine yayalım. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 40 dakika pişirelim. Fırından çıkardığımız payın üzerine rendelenmiş kaşar peyniri ve maydanoz yapraklarını yerleştirelim. Sıcak fırına tekrar koyup peynirler eriyip kızarıncaya kadar pişirelim. Fırından alıp ılıdıktan sonra dilimleyerek servis yapalım.

Afiyet Olsun.

Cevap bırakın