Kabaklı Pilav (Kabak Saçalaması) (Bir Kastamonu Klasiği)

Kabaklı Pilav (Kabak Saçalaması) (Bir Kastamonu Klasiği). Saçalama mevsimine göre değişik sebzelerle yapılabilen bir pilavdır. Biz bugün kabaklı pilav olarak yaptık.

Şems-i Tebrizi hazretleri, bir gün dostlarına şöyle bir nasihatta bulundu: “Ahireti terk edip, dünyaya talib olup, muhabbet edenlere, mal kazanıp zengin olmaktan başka çare yoktur.

Ahirete talib olan kimselere de, ölmeden önce ibadet yaparak, din-i İslâma hizmet ederek, gayretle çalışmaktan başka çare yoktur.

Allahü tealânın talibi olan kimselere, o’na kavuşmak arzusu içinde olanlara, mihnet, meşakkat, dert ve belâlara katlanmaktan başka çare yoktur.

İlmi taleb edenlere, yani Alim olmak isteyenlere, herkesin gözünde hakir olmak ve yalnız, kimsesiz, garip kalmaktan başka çare yoktur. Çünkü, kim ilim öğrenmek arzusunda olursa, onun üzüntüsü çok olur, onu rencide ederler. Huzura kavuşması için her türlü derde, belaya sabretmesi lazımdır.

Her kim kendini üstün görürse, onun sonu zillete düşmektir. Hesapsız sonunu düşünmeden malını sarf edenler, fakir olurlar. Her kim fakirliğe sabreder, kanaatkâr olursa, sonunda zenginliğe ulaşır. (Şems-i Tebrizi Sözleri)

MALZEMELER

4 adet orta boy kabak

1 büyük kuru soğan

4 adet yeşil biber

4 adet orta boy domates

2 su bardağı pirinç

½ çay bardağı sıvı yağ

2 yemek kaşığı tere yağ

3 su bardağı su

Dere otu

Karabiber

Tuz

TARİF

Pilava başlamadan önce pirinci bol su da yıkayalım. Üzerine ılık su koyup ıslatalım.

Tencereye sıvı yağ ve tere yağını alalım. İçine yemeklik doğradığımız soğan ve biberi ilave edip rengi dönünceye kadar kavuralım.

Kavrulan soğanların üzerine kabuklarını soyup küçük doğradığımız domatesleri ilave edelim.

Kabuklarını soyup yarım ay şeklinde doğradığımız kabakları da ilave edip tencerenin kapağını kapatalım. Kısık ateşte kabaklar yumuşayıncaya kadar arada karıştırarak pişirelim.

Kabaklar yumuşadığında ıslattığımız pirincin suyunu süzüp tencereye ilave edelim. Karabiber ve tuz ekleyip 1-2 dakika karıştıralım. Sonra suyunu ilave edip çekinceye kadar pişirelim.

Tamamen suyunu çektikten sonra üzerine kağıt havlu kapatıp 10-15 dakika demlenmeye bırakalım. Demlenen pilavın üzerine ince kıyılmış dere otu serperek sıcak servis yapalım.

Afiyet Olsun.

Cevap bırakın