Kabaklı Kuskuslu Domates Dolması

Kabaklı Kuskuslu Domates Dolması. Yemek olarak tüketilebileceği gibi çay saatlerinde de misafirlere sunulabilecek farklı bir lezzet Kabaklı Kuskuslu Domates Dolması.

Her ne kadar domates seralar sayesinde 365 gün bulmakta zorlanmadığımız bir bir besin olsa da mevsimi geçiyor ya da geçmek üzere. Bugün mevsimi bitmeden doğalından faydalanarak domates dolması yapalım istedik. Video da da belirttiğimiz gibi dolmayı yapmaya karar verenler için belirtmek isterim ki. Piştiğinde dağılmaması için domatesleri özellikle sert domates seçmeye gayret edelim.

Dolmamızın yapımına geçmeden önce küçük bir temel fıkrası ile tebessüm edelim.

“Temel’le Dursun konuşuyorlardı. Dursun Temel’in başındaki şişliği görünce merak edip sordu:
-Temel o başindaki şişluk nedu?
-Fadime kafama domates atti…
-Uyy domates kafa mi şişirur ula?
-Konservesi şişiriyi uşağum.”

MALZEMELER

7-8 adet sert domates

2-3 adet küçük kabak

1 su bardağı kuskus

1 su bardağı + 1 çay bardağı su

1 adet soğan

2 diş sarımsak

1 çay bardağı zeytin yağı

1 su bardağı beyaz peynir

1 tutam dereotu

1 tutam maydanoz

Karabiber

Tuz

TARİF

Dolmanın iç harcı için bir çay bardağı sıcak suyu kuskusun üzerine koyup ıslatalım. Kenarda beklemeye bırakalım.

Tencereye yarım çay bardağı zeytin yağını koyalım. Yemeklik doğradığımız soğan ve sarımsağı ilave edip kavuralım. Küçük küçük doğradığımız kabakları kavrulan soğanlara ilave edip ara ara karıştırarak 5-10 dakika pişmesini sağlayalım.

Üzerine ıslattığımız kuskusu ilave edip karıştıralım. Ezilmiş olan beyaz peyniri, maydanoz ve dereotunu da ince kıyıp içine ilave edelim. Tuz ve karabiberini de ilave ettikten sonra güzelce karıştırıp ocağın altını kapatalım.

Domateslerin üst kısmından kapak olacak şekilde bir parçayı kesip alalım. Domatesin çekirdekli iç kısımlarını küçük bir tatlı kaşığı yardımı ile çıkartalım.

Hazırladığımız iç harcı ile domateslerin içini doldurup kapaklarını kapattıktan sonra tek sıra halinde tencereye dizelim. Üzerine geride kalan zeytin yağını ilave edip bir su bardağı sıcak su gezdirip ocağa koyup kaynamaya bırakalım.

Kaynamaya başladıktan sonra 10-15 dakika pişirelim. Sıcak veya soğuk olarak servis yapalım.

Afiyet Olsun.

Not: Domatesleri mutlaka sert olanlardan seçelim. Aksi halde pişerken domatesler dağılabilir.

Cevap bırakın