Ispıt Yaprağı Sarması (Bir Kastamonu Klasiği)

MALZEMELER

1,5 kg ıspıt yaprağı (Dağ yaprağı, Müsellim)

İçi İçin

3 su bardağı siyez bulguru (Bulamayanlar için normal pilavlık  bulgur)

2 adet iri kuru soğan

1 su bardağı ayçiçek yağı

1 yemek kaşığı domates salçası

1 yemek kaşığı biber salçası

1 demet dere otu

Yarım demet nane

Yarım demet maydanoz

Karabiber

Pul biber

Kimyon

Tuz

Üzeri İçin

1 su bardağı zeytin yağı

1 yemek kaşığı domates salçası

1 tatlı kaşığı biber salçası

Servis için

1 kase yoğurt

3-4 diş sarımsak

TARİF

Ispıt yapraklarının sap kısımlarını kesip kadife kısımları üste gelecek şekilde 10-15 tanesini üst üste koyarak hazırlayalım. (Bu işleme biremleme denir).

Tencereye 3 litre kadar sıcak su koyalım. Bir yemek kaşığı tuz ilave edip kaynatalım. Kaynamaya başlayınca biremlediğimiz ıspıt yapraklarımızdan alıp sıcak suya koyalım.

Bir dakika kadar bekledikten sonra kevgir yardımı ile çevirelim. Üzerinden hafifçe bastırarak haşlanmasını sağlayalım. Haşlanan yaprağı kevgir yardımı ile sudan çıkararak kenara alalım. Her bir bireme aynı işlemi uygulayalım.

İçimiz için soğanları yemeklik doğrayıp ayçiçek yağında kavuralım. Kavrulan soğanlara salçaları ilave edip kokusu çıkıncaya kadar tekrar kavuralım. Ayıklayıp yıkadığımız bulgurumuzu ve baharatları da ilave edip güzelce karıştıralım.

1,5 su bardağı su ilave edip bulgurumuzun hafif pişmesini sağlayalım. (Siyez bulguru biraz geç pişeceği için bu suyu vermemiz gerekiyor. Siz pilavlık bulgur kullanacaksanız su ilave etmeye gerek yok). İç harcımız suyunu çekince ocağın altını kapatıp ince kıydığımız dere otu, maydanoz ve taze naneyi de ilave edip karıştıralım.

Yaprağımızdan bir tane alıp kadifemsi kısmı üste gelecek şekilde tabağa koyalım. Hazırladığımız iç harcımızdan koyup iki yanlarından kapatarak sıkıca saralım. Bütün yapraklarımıza aynı işlemi uygulayarak tencereye dizelim.

Pişirirken bir yemek kaşığı domates salçası ve bir tatlı kaşığı biber salçasını su ile inceltelim. Sarmaların üzerine gezdirelim. Üzerinden gözükecek kadar su ilave edip tencereyi ocağa koyalım. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısalım.

Kısık ayarda kontrollü bir şekilde pişirelim. (Pişmesini kontrol ederek gerekirse tekrar su ilave edebiliriz). Pişmeye yakın suyunu biraz çektikten sonra üzerinden bir su bardağı zeytinyağı ilave edip piştikten sonra ocağın altını kapatalım. 30 dakika dinlendikten sonra sarımsaklı yoğurt ile servis yapalım.

Afiyet olsun.

Cevap bırakın