Fırında Sebzeli Çıpura

Fırında Sebzeli Çıpura. Hem kolay pişen hem de lezzetli ve sağlık açısından önemli faydaları olan Fırında Sebzeli Çıpura

Balık severlerin sık sık tükettiği balık türlerinden biri olan Çıpura, genellikle Akdeniz civarında görülen bir balık türüdür. Bunun dışında Kanada Adaları, İngiltere kıyıları, Verde Burnu ve Karadeniz kıyılarında rastlanmaktadır.

Denizde yetişen türlerine göre daha iri olan çiftlik çıpuraları, tat olarak ne yazık ki deniz çıpuralarına yetişememiştir. Çıpura balığı denizdeki diğer balıkları kolaylıkla yiyebilen etçil bir türdür. Ayrıca kendi içinde boyutlarına göre farklı gruplara ayrılır. Hem kolay pişen hem de lezzetli olan çıpura balığını, haftada iki kez tüketebilirsiniz. Sağlık açısından önemli faydaları olan bir balık türüdür. Sağlıklı olma özelliğini kaybetmemesi bakımından ızgara, buğulama gibi pişirme yöntemleriyle hazırlanması önerilir.

Denizlerdeki varlıkları, kontrolsüz avlanmalar sebebiyle oldukça azalmıştır. Ancak balık çiftliklerinde üretimine devam edilmektedir. Üretimde Türkiye, İspanya ve Yunanistan ön sıralarda yer alır.

MALZEMELER

4 adet çıpura balığı

4 adet patates

1 adet kırmızı kapya biberi

2 adet kuru soğan

7-8 diş sarımsak

1 yemek kaşığı tere yağ

Sosu İçin

6-7 diş sarımsak

3-4 yemek kaşığı zeytin yağı

1 limon suyu

4 adet defne yaprağı

Karabiber

Tuz

TARİF

Balığı ayıklayıp güzelce yıkadıktan sonra kevgire koyup suyunun akmasını sağlayalım.

Balığın sosu için sarımsakları rendeleyelim. İçine zeytinyağı, limon suyu, tuz ve karabiber ilave edip güzelce karıştıralım.

Balığın üzerine bıçak ile çizikler atalım. Hazırladığımız sosu balığın içine ve dışına parmaklarımız ile ovalayarak bolca sürelim. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizelim.

Patatesleri iri parçalar halinde doğrayıp balıkların aralarına koyalım. Kırmızı kapya biberi de iri parçalar halinde doğrayıp tepsiye yerleştirelim. Soğanları halka halka doğrayıp birer halkayı balıkların içinde geri kalanını patateslerin yanına koyalım.

Balıkların içine koyduğumuz soğanların içine birer tane defne yaprağı yerleştirelim. Sarımsakları da aralara serpiştirelim.

Tere yağını küçük parçalar halinde patateslerin ve arzuya göre balıkların üzerine koyalım. 190 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirelim.

Yanında bol yeşil salata ya da soğan salatası ile servis yapalım.

Afiyet olsun.

Cevap bırakın