Ekşili Pilav (Bir Kastamonu Klasiği)

Kastamonu, tarihi dokusu ve doğal güzelliklerinin yanı sıra mutfağında da zengin bir kültüre sahip. Anadolu’nun çoğu yöresinde bilinmeyen 500 özgün yemek tarifine sahip. Kulağa pek inandırıcı gelmese de Kastamonu’muzda  812 farklı çeşit yemek tadabilirsiniz. Sitemizde hepsini yetiştirmek mümkün olmasa da (çünkü her gün bir çeşit Kastamonu yemeği yapalım desek toplam da iki yılı aşkın bir zamana isabet ediyor) elimizden geldiğince sizlere Kastamonu’muzun güzel yemeklerini tanıtmaya paylaşmaya çalışacağız. Bugün bu yemeklerden biri olan Ekşili Pilav ile başlayalım istiyorum.

Kastamonu’nun meşhur ekşili pilavının içindeki en önemli malzeme, Kastamonu’ya has siyez bulgurudur. Siyez bulguru, genetiği değişmemiş, 2n=14 kromozom yapısıyla dünyadaki ilk buğday çeşidi olarak bilinir. 10 bin yıl önce keşfedilmiştir. Dağlık alanda yetişen siyez bulguruna, bir bakıma buğdayın atası diyebiliriz.

Siyez bulguru halen doğal yöntemlerle İhsangazi ilçemizde üretilmektedir.

Dilerseniz içinde 10 bin yıllık buğdayın yanında dere otu, maydanoz, nane, ısırgan, ebe gümeci gibi bitkilerin bulunduğu Ekşili Pilav’ın yapımına geçelim. Tabii sizler eğer Siyez Bulguru bulamazsanız normal pilavlık bulgur ile de yapabilirsiniz.

MALZEMELER

1 su bardağı siyez bulguru

2 su bardağı yoğurt

1 baş soğan

2 tane yeşil biber

½ çay bardağı sıvı yağ

3 su bardağı su

1 demet dere otu

½ demet nane

½ demet maydanoz

1 avuç ısırgan

1 avuç ebe gümeci

2 yaprak üzüm yaprağı salamura taze varsa daha güzel olur yoksa salamura

1 dolu yemek kaşığı domates salçası

Tuz

Karabiber

Kimyon

TARİF

Öncelikle yağımızı tencereye alalım. Yemeklik doğradığımız soğan ve biberleri tencereye ilave edip rengi dönünceye kadar kavuralım.

Rengi dönen soğanların üzerine salçasını ilave edip kokusu çıkıncaya kadar kavurmaya devam edelim.

Ayıklayıp bol su da yıkadığımız siyez bulguru tencereye ilave edip 1-2 dakika kavuralım ve suyunu ekleyelim. 10-15 dakika pişirelim.

Ayrı bir yerde yoğurdun için 2 su bardağı su ilave edip çırpalım. Yarı kıvam pişmiş olan bulgurun içine çırptığımız yoğurdu karıştırarak ekleyelim.

Yeşillikleri ince doğrayalım. Yoğurdu ile birlikte kaynayan pilava yeşillikleri ve baharatları ilave edip bulgur yumuşayıncaya kadar pişmesini sağlayalım. (Kıvamı koyu çorba kıvamında olacaktır. Gerekirse tekrar su ilavesinde bulunalım).

Pişen pilavın altını kapatıp kenara alalım. Üzeri için olan tere yağını sos tavasında eritelim. İçine salçayı ilave edip kavuralım. Kavrulan salçaya pul biber ve kuru naneyi ilave edip karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatalım.

Sıcak pilavın üzerine gezdirip servis yapalım.

Afiyet olsun.

Cevap bırakın