Çikolatalı Muzlu Tatlı Çıtır Börek

Çikolatalı muzlu tatlı  çıtır börek. Çıtır derseniz çıtır, tatlı derseniz tatlı. Börek ile çikolatanın birleşimi harika bir lezzet. İşte çikolatalı muzlu tatlı çıtır börek.

Bir fıkra ile tebessüm ederek başlayalım ve sonrasında tatlı yiyip tatlı konuşalım.

Bir gün üç kaplumbağa piknik yapmaya karar vermişler. Eşyalarını hazırladıktan sonra yolla koyulmuşlar. 5 yıl 10 yıl 20 yıl gittikten sonra piknik alanına varmışlar. Hemen sofrayı kurmuşlar yaprak sarması, börekler, çörekler hepsini koymuşlar sofraya son olarak gazozları açmak kalmış ama açaçak yok evde unutmuşlar. Düşünmüşler taşınmışlar en son bir karar almışlar; “İçlerinden en genç olan eve açacağı almaya gitsin!” demişler. Genç kaplumbağa da kabul etmiş etmesine ama bir de şart koşmuş. Şartı da: “Ben gelene kadar kimse yiyeceklerden yemeyecek!” Öbür kaplumbağalar da kabul etmişler. Yola çıkmış genç kaplumbağa 5 yıl geçmiş, 10 yıl geçmiş… Bu arada en yaşlı kaplumbağa hastalanmış. Neredeyse ölmek üzereymiş; “Son olarak bir arzun var mı?” diye sormuş ortanca kaplumbağa o da:

– Şu sarmalardan isterim, demiş.

– Ama olmaz sözümüz var, demiş ortanca kaplumbağa…

Fakat dayanamamış:

– Peki! demiş.

Tam yaşlı kurbağa azına atacakken sarmayı eve giden genç kaplumbağa çalılıkların arasından çıkmış ve:

– Bana ne… Bana ne… Gitmiyorum sözünüzde durmadınız! demiş.

MALZEMELER

4 adet yufka

2 su bardağı sıvı yağ

2 yemek kaşığı sirke

1 su bardağı nişasta

1 su bardağı un

İçi İçin

Çikolata

Muz

Üstü İçin

1 yumurta sarısı

Pudra şekeri

TARİF

Önce sosu hazırlayalım. Bunun için sıvı yağ, sirke, un ve nişastayı çukur bir kapta çırpma teli yardımı ile pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar çırpalım.

Çırptığımız sosu kenara alıp yufkalardan birini tezgaha açalım. Üzerine sostan bolca gezdirip fırça yardımı ile her tarafına sürelim.

Yufkayı bir kenarından ortaya katlayalım. Katladığımız sos olmayan kısma sos sürelim. Karşı kenarı da üzerine katlayıp soslayalım. Diğer iki kenarı da aynı şekilde üst üste katlayıp  soslayalım. Katlama sonunda kare şekli elde edelim. Elde ettiğimiz kareyi enine ve boyuna ortadan keserek dört küçük kare elde edelim. Her karenin ortasına birer tatlı kaşığı ekmeğe sürülebilir çikolata koyalım. Çikolataların üstüne ince kesilmiş ikişer dilim muz koyalım.

Her bir parçayı bohça katlar gibi karşılıklı köşeleri birbirine gelecek şekilde katlayalım. Katladığımız kısım alta gelecek şekilde yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizelim.

Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 180 derece fırında kızarıncaya kadar pişirelim.

Pişip ılıdıktan sonra üzerine pudra şekeri serperek servis yapalım.

Afiyet olsun.

Cevap bırakın