Çene çarpan (Bir Kastamonu Klasiği)

Çene çarpan (Bir Kastamonu Klasiği). Kulaklı makarna olarak da isimlendirilen Kastamonu’muza ait özel lezzetlerden birisi. Tarifine geçmeden bir güzel kıssadan hisse okumaya ne dersiniz.

Bir gün sormuşlar ermişlerden birine: …’Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?’diye.
‘Bakın göstereyim’ demiş ermiş.

Önce sevgiyi dilden gönlüne indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış. Hepsi oturmuşlar yerlerine. Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da derviş kaşıkları denilen bir metre boyunda kaşıklar.

Ermiş ‘Bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz’ diye bir de şart koymuş. ‘Peki’ demişler ve içmeye teşebbüs etmişler. Fakat o da ne? Kaşıklar uzun geldiğinden bir türlü döküp saçmadan götüremiyorlar ağızlarına. En sonunda bakmışlar beceremiyorlar, öylece aç kalkmışlar sofradan.

Bunun üzerine ‘ Şimdi…’ demiş ermiş.

‘Sevgiyi gerçekten bilenleri çağıralım yemeğe. ‘ Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen ışıklı insanlar gelmiş oturmuş sofraya bu defa. ‘Buyurun’ deyince her biri uzun boylu kaşığını çorbaya daldırıp, karşısındaki kardeşine uzatarak içmişler çorbalarını.

Böylece her biri diğerini doyurmuş ve şükrederek kalkmışlar sofradan. ‘İşte’ demiş ermiş.

‘Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de doyurursa o da kardeşi tarafından doyurulacaktır şüphesiz.

MALZEMELER

Hamuru İçin

4 su bardağı un

2 Yumurta

1,5 su bardağı su

1 tatlı kaşığı tuz

İçi İçin

1 su bardağı süzme yoğurt

1 yumurta

1 çay kaşığı kuru nane

Yarım çay kaşığı pul biber

Yarım çay kaşığı tuz

Üzeri İçin

Tereyağ

TARİF

Un, tuz ve yumurtayı yoğurma kabına alalım. Üzerinden yavaş yavaş suyunu ilave ederek hamurumuzu yoğuralım. Yoğurduğumuz hamuru 2 eşit bezeye bölüp yuvarlayalım ve 10 dakika dinlendirelim.

İçi için olan yoğurdumuzu, yumurta ve baharatlarımızı kasede karıştıralım.

Hamurumuzun bir tanesini klasik mantı kalınlığında açalım. Üç parmak kalınlığında kare şeklinde keselim. Hazırlamış olduğumuz yoğurtlu harçdan yarım çay kaşığı koyup üçgen şeklinde katlayalım. Diğer bezemize de aynı işlemi yapalım.

3-4 litre suyumuzu tencereye alıp bir yemek kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı sıvı yağ ilave edip kaynamaya bırakalım. Suyumuz kaynayınca hamurları tek tek kaynayan suya atalım. Hamurlar suyun  üzerine çıktıktan sonra 5-10 dakika arasında pişirelim. Ocağımızın altını kapatıp biraz soğuk su ilave edip karıştıralım ve suyunu süzelim.

Tavamızda 2 yemek kaşığı tere yağını kızdırıp üzerine gezdirelim.

Afiyet olsun.

Not: Yoğurt yerine kıymalısı ve kuşbaşı etlisi de yapılır.

Cevap bırakın