Banduma (Islama)-(Bir Kastamonu Klasiği)

MALZEMELER

1 Bütün tavuk veya aynı oranda hindi eti

1 kg kuru yufka (serme)

250 gr tereyağ

Yarım çay bardağı sıvı yağ

1 su bardağı ceviz (iri çekilmiş)

1 tane kuru soğan

Karabiber

Pul biber

Kimyon

Tuz

Not: Yufkamızı ıslatılmamış kuru yufka olarak yufkacılardan isteyiniz.

TARİF

Tavuğumuzu veya hindimizi tenceremize alalım. İçine baharatlarımızı ve bir adet kuru soğanımızı dörde bölerek koyalım. Üstünden taşacak şekilde su ilave edip haşlayalım. (Bu su bize daha sonra lazım olacak).

Piştikten sonra etlerimizi didikleyelim. Suyumuzu süzgeçten süzelim, bir tencereye alalım. Diğer taraftan yufkalarımızı üst üste koyup ortadan ikiye bölelim. Her bir parçayı üç parmak genişliğinde rulo şeklinde saralım, dört parmak uzunluğunda keselim.

Tereyağımızdan bir yemek kaşığı alıp et suyumuza koyalım. (Et suyumuz altı kısık ayarda ocakta olsun). Geri kalan yağımızı tavamıza alıp eritelim. Sıvı yağımızı da içine ilave edip hafif kızartalım.

Yufkamızdan kestiğimiz bir parçayı alıp ocaktaki et suyuna bandırıp ıslayalım. Islanmış yufkamızı yağlanmış yuvarlak tepsimize yan yana daire yapacak şekilde dizelim. İlk katı tamamlayınca üzerine didiklenmiş etlerimizden ve iri kıyılmış cevizimizden serpelim. Üzerine tereyağ gezdirelim. 1-2 yemek kaşığı kadar da et suyumuzdan gezdirelim.

Aynı işlemi yufkalarımız bitinceye kadar yapalım. Yufkalarımız bittikten sonra üzerine de etlerimizi ve cevizimizi serpelim. Tepsimizin ortasında kalan boşluğa kalan etlerimizi dolduralım. En üzerine tereyağımızı gezdirelim.

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 5-10 dakika bekletelim. (Kızarmaması gerekiyor, kızarmadan önce alalım).

Afiyet olsun.

Bilgi notu: Kastamonu’muza ait yöresel bir lezzettir. Devrekani ilçesinde Bandıma, Daday ilçesinde Islama olarak adlandırılır.

Cevap bırakın