Aralıklı Açlık Sağlığı Nasıl Etkiler? (3. ve son Bölüm)

Aralıklı açlık uygulamaları konusunda bilimsel veriler ne söylüyor?

Aralıklı açlık tüm Dünya’da ilgi çeken ancak üzerinde yeni ve kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulan bir konudur. Aralıklı açlıkla kısa vadede sağlanan ağırlık kaybı heyecan yaratırken yine aralıklı açlığın kısa vadede yol açabileceği hipoglisem, baş ağrısı, düşük tansiyon, uzun vadede ise beslenme bozuklukları, bazal metabolizmanın yavaşlaması, aniden aşırı besin alımı gibi riskleri tetikleyebileceği de bildiriliyor. sağlık etkileri yapılacak yeni ve güvenilir araştırmalar ile gelecekte daha iyi anlaşılacak olan aralıklı açlığı uygularken bu önerilere dikkat edebilirsiniz.

  1. Aralıklı açlık uygulamalarının, vücut ağırlığı ve metabolik göstergelerini olumlu etkileyebileceğine yönelik veriler olsa da hangi uygulama ideal, açlık süresi ne olmalı veya hafta da kaç gün açlık uygulanmalı sorularını yanıtlayacak kanıta dayalı bilimsel veriler henüz yeterli değildir.
  2. Gece yiyecek ve içecek tüketimini sınırlayan aralıklı açlık uygulamalarının sağlığı geliştirebileceğini ileri süren hipotezler vardır. ancak bu hipotezi destekleyen sonuçlar hayvan çalışmalarında elde edilmiştir ve bu hipotez insanlar üstünde test edilmemiştir.
  3. Aralıklı açlık uygulamalarının , sağlıklı yetişkinlerde, sürdürülebilirliğinin, beslenme davranışları ve metabolik göstergeleri nasıl etkilediğinin değerlendirilebilmesi için geniş ölçekli ve en az 1 yıl kadar süren araştırmalara ihtiyaç vardır.
  4. Akut veya kronik bir hastalığınız varsa aralıklı açlık uygulamadan önce mutlaka hekiminize danışın.
  5. Aralıklı açlık uygularken, günlük ihtiyacınız olan enerji ve besin ögelerini sağlamaya çalışın. Dikkatsizlik, uyku hali, halsizlik baygınlık gibi belirtiler yaşarsanız mutlaka hekiminize danışın.
  6. Açlık fazında, yoğun egzersiz yapmaktan kaçının. Bunun yerine gün içinde kısa süreli yürüyüşler, esneme hareketleri ve masa başı egzersizleri tercih edebilirsiniz.

Cevap bırakın