Aralıklı Açlık Sağlığı Nasıl Etkiler? (2.Bölüm)

Oruç bir aralıklı açlık uygulaması mı?

Ramazan ayı boyunca sahur ve iftar arasında yiyecek, içecek ve su tüketilmez ve oruç tutulur. İftardan sonra sahura kadar, yiyecek içecek ve su tüketimi serbesttir. Dolayısıyla oruç, yukarıdaki aralık açlık uygulamalarından zaman kısıtlı aralıklı açlığa örnek gösterilebilir, ancak oruçta farklı olarak su tüketilmemektedir.

Oruç ve vücut ağırlığı

Oruç süresince enerji alımında herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir ancak yiyecek ve içeceklerin tüketim sıklığı azalır. bu da vücut ağırlığında değişikliklere yol açabilir. Orucun yetişkinlerin vücut ağırlığı üzerine etkisini inceleyen araştırmaların ½60’ı bireylerin ağırlık kaybettiğini göstermiştir. Ağırlık kaybı ortalama 1.24 kg’dır ve bireyler Ramazan’dan sonra takip edildiğinde 2 hafta içinde 0.7 kg ağırlığı geri kazandıkları görülmüştür.

Oruç ve metabolik göstergeler

Orucun açlık kan şekeri ve kan LDL kolesterol seviyelerinin Ramazan’dan sonra hem erkek hem de kadınlarda daha düşük olduğu görülmüştür. Buna ek olarak orucun kadınlarda HDL kolesterol seviyelerinde artış, erkeklerince kan yağları ve toplam kolesterol seviyelerinde azalma sağladığı saptanmıştır. Orucun vücut ağırlığı ve metabolik göstergeler üzerine olumlu bu etkilerinin yanında Ramazan ayı boyunca, sahurda yiyecek ve içecek tüketmenin, sirkadiyen ritmin aksi bir durum olduğu belirtiliyor. Bu durum diğer aralıklı beslenme uygulamaları ile karşılaştırıldığında orucun zayıflama da etkili olmayabileceği görüşünü ileri sürmektedir.

Cevap bırakın