Aralıklı Açlık Sağlığı Nasıl Etkiler? (1.Bölüm)

Aralıklı Açlık Nedir?

Aralıklı açlık, gün içinde veya haftanın belirli bazı günlerinde enerji içeren yiyecek ve içecek tüketiminin kısıtlandığı veya hiç tüketilmediği bir faz ile devamında yiyecek ve içecek tüketiminin normal devam ettiği, bir fazdan oluşan beslenme şekli olarak tanımlanır.

Aralıklı Açlık Uygulamaları

Alternatif gün aralıklı açlık: Haftanın belirli bazı günleri enerji içeren yiyecek ve içeceklerin tüketilmediği diğer günlerde ise tüketimin serbest olduğu uygulamadır.

Düzenlenmiş aralıklı açlık: Bu uygulamada kişiler haftanın 5 günü kısıtlama olmaksızın normal beslenme düzenine devam eder, haftanın 2 günü ise sınırlamaya giderek günlük enerji ihtiyacının yaklaşık %20-25 kadarını tüketirler.

Zaman kısıtlı aralıklı açlık: Bu uygulamada bireyler günün belirli saatlerinde enerji alımını tamamen kısıtlar. Bu zaman zarfı dışında ise enerji alımı tamamen serbesttir.

Aralıklı açlık sağlığı nasıl etkileyebilir?

Aralıklı açlık uygulamalarının ağırlık kaybı sağlayarak ve metabolik göstergeleri (kan şekeri, insülin, kolesterol gibi) düzenleyerek sağlığı geliştirebileceği ileri sürülür. Bu etkilerini de biyolojik ritim, barsak mikrobiyotası ve uyku düzenini değiştirerek gösterebileceği belirtiliyor.

Cevap bırakın