Anason’un Faydaları

ANASON’UN FAYDALARI

Baskın kokusu ile akıllarda yer etmiş anason daha bilinmedik nice faydasıyla, sadece tek bir kullanım alanı olmadığını gösteriyor. Sizlerde artık aktarlara gittiğinizde listenizden ve ardından mutfağınızdan eksik etmeyeceksiniz.

 1. Solunum sistemine fayda sağlar, balgam söktürücü özelliği vardır, öksürüğü yatıştırır.
 2. Acı yakıcı tadı ve kokusu sebebiyle iştah açıcı, mideyi rahatlatıcı, yatıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı olarak kullanılabilir.
 3. Uykusuzluğa iyi gelir.
 4. Anason çayı yeterli olmayan anne sütünü arttırır.
 5. Migren ağrılarını kesmeye yardımcı olur.
 6. Kalbi kuvvetlendirir.
 7. Kan dolaşımını düzenler.
 8. Astım, nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetleri giderir.
 9. Mide bulantısı, ishal, mide ve bağırsak gazları ile karın ağrısına iyi gelir.
 10. Katarakt rahatsızlığına fayda sağlar.
 11. Antioksidan özelliğine sahiptir.
 12. Şeker hastalığına yakalanma oranını azaltır.
 13. Romatizma gibi eklem ağrılarını azaltır. Özellikle anason yağının spazm giderici özelliği vardır.

Maydanozgiller familyasının keskin kokulu ve aromatik üyesi anason, Ortadoğu ve Akdeniz bölgesine ait olan bitki. 1500 yıldır bizimle. Eski Mısırlılardan miras kalan bitkinin %87 si iç ege, %12 si ise Akdeniz bölgesinde üretilir. Her yıl yaklaşık 8ila 15 bin ton hasat elde edilir. Anason sıcak ve güneşli iklimi sever bu nedenle ülkemizde Denizli, Burdur, Muğla ve Antalya da bir kısmı da Bursa, Balıkesir, Afyon, Uşak ve İzmir de yetiştirilir. Vücut ısısını arttırıcı, solunumu kolaylaştırıcı, uyku getirici ve ağrı dindirici özelliklerinden dolayı eczacılıkta kullanılmaktadır. Kek ve çörek gibi gıda maddelerinde tat  ve koku vermesi için kullanılır. Diş macunu yapımı gibi bazı sanayi kollarında da kullanılmaktadır.

Cevap bırakın