Alman Simidi (Bretzel)

Alman simidi. Dışı çıtır içi yumuşak, bizim simitlerimize benzemese de denemeye değer farklı bir tarif Alman simidi.

“Oysa bir bahçeyi bahçe yapan tohumlar bir dakikada serpilebilir. Bilirsin, gördüğümüz en uzun düşler bile bir dakikadan daha az sürer. Kim bilir beklide düşlerimizi gerçekleştirmemiz için ömür tüketmek zorunda olmadığımızı anlatmaya çalışıyorlar bize. Yaşadığımız her dakikanın gücünü anlatmaya çalışıyorlar. Az önce kaybettiğin o dakikayı bir daha asla yakalama şansı bulamayacaksın. Bilemeyiz, belki de 21 Mayıs’taki 5:56’yı 5:58’e bağlayan o dakika, güllerin sesini duyabileceğin bir dakikaydı.” (Serdar Özkan – Kayıp Gül kitabından)

MALZEMELER

5 su bardağı un

2 su bardağı ılık su

50 gr tereyağ (oda sıcaklığında)

½ paket yaş maya

1 yemek kaşığı toz şeker

1 tatlı kaşığı tuz

Kaynatmak İçin

2 lt su

3 yemek kaşığı karbonat

Üzeri İçin

Susam veya iri tuz

TARİF

Yoğurma kabına tere yağ, şeker, tuz ılık su ve mayayı koyalım. Elimiz ile karıştıralım. Üzerine yavaş yavaş un ilave ederek hamuru yoğuralım.

Hamuru iyice yoğurup toparladıktan sonra üzerini örtüp 30 dakika mayalanmaya bırakalım.

Mayalanan hamura şekil vermeye başlamadan önce tencereye su koyup kaynamaya bırakalım.

Su kaynayıncaya kadar simitlerin şeklini verelim. Hamuru un serptiğimiz tezgaha alıp 10 eşit beze yapalım.

Her bir bezeyi elimiz ile ortasına dokunmadan uç kısımlarından yuvarlayarak ince uzun şerit yapalım. (Ortasının tombul olması gerekiyor).

Tombul kısmın kenarlarından uzun kısımları ortada birleştirip iki tur çevirelim ve şeritlerin uç kısmını geri katlayarak tombul kısma yapıştıralım. (Arzu edersek normal simit şeklinde verebilirsiniz).

Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine simitleri koyalım.

Ocakta kaynayan suyun içine yavaş yavaş karbonatı ilave edelim. (Karbonatı kattığımızda su kabaracaktır dikkatli olalım).

Simitlerden birini elimiz ile alıp kaynar suyun içine bırakalım. Suyun içinde 10 saniye bekletip kevgir ile alalım. (10 saniyeden fazla suda bırakmayalım).

Sudan aldığımız simitleri tekrar yağlı kağıt bulunan tepsiye dizelim.

Bretzel’lerin tombul kısmına bıçak ile çizik atalım. Üzerlerine kalın tuz ya da susam serpelim. 200 derece önceden ısıtılmış fırında iyice kızarıncaya kadar pişirelim.

Afiyet Olsun.

Cevap bırakın