Ala Erik Marmelatı (Üryani Eriği-Bir Kastamonu Klasiği)

Ala Erik Marmelatı (Üryani Eriği). Kahvaltılık olarak ya da kurabiye veya pastalarda kullanıp şifa niyetine tüketebileceğiniz Ala Erik Marmelatı (Üryani Eriği).

Yaş haline Ala Erik, kabuğu soyularak kurutulmuşuna Üryani Eriği denir.

Her yerde yetişmemesi  nedeniyle ender bulunan ÜRYANİ ERİĞİ özellikle  sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığa ve kansızlığa iyi geldiği ve çölyak hastaları için faydalı olması yanında, ayrıca fazla şeker içermemesi nedeniyle diyabet ve obezite  düşmanı olması ile haklı bir üne sahiptir. Kastamonu ili Daday ilçesinde üretilebilen, kabuğu soyularak çam tahtalarının kokusunu içine çekerek kurutulan üryani eriği;  kurutulmuş olarak tüketildiği gibi, önceden suda bekletilerek elde edilen kıvamlı suyu içilerek veya kompostosu yapılarak tüketilir. Pelverdesi (marmelatı) ve pestili de yapılan  üryani eriği her öğünde yer alır.

MALZEMELER

25 kg ala erik (Üryani eriği)

3 kg Şeker

Su

Yağ

TARİF

Erikleri bol su da güzelce yıkayalım. Büyük bir tencereye koyup bir su bardağı su ilave edelim. Ocağın altını açıp erikler yumuşayıncaya kadar pişirelim. (Fazla su koymaya gerek yok, erikler pişerken sulanacaktır.)

Erikler piştikten sonra ılımasını bekleyelim. Elimiz yakmayacak kıvama geldikten sonra elimiz ile kevgirden geçirelim.

Kevgirden geçirme işlemini bitirdikten sonra, var ise un eleği yoksa un eleği sıklıktaki bir süzgeçten tekrar geçirelim. (Bu daha ince ve parlak kıvamda olmasını sağlayacaktır.)

Büyük bir tencerenin içine tabanını kaplayacak kadar sıvı yağ koyalım. Ve iki aşamadan geçirdiğimiz erik suyunu marmelat yapmak için tencereye koyalım.

Ara ara karıştırarak koyulaşıncaya kadar pişirelim. (Ocağın ısısına göre 3-4 saat civarında sürecektir. Malzeme miktarına göre süre değişebilir.) Boza kıvamına yakın koyuluğa geldiğinde şekerini ilave edelim ve karıştırarak kaynatmaya devam edelim. (Karıştırmadığımız taktirde dibine oturabilir. Bu da yanıp kokmasına ve marmelata karışmasına sebep alabilir.)

Şekerini koyduktan sonra kıvamı biraz sıvılaşacaktır. Kaynatmaya devam edelim. (Marmelatın kıvamını anlayabilmek için bir kaseye 1-2 yemek kaşığı alıp soğutarak kıvamını ayarlayabiliriz.) Şekerinden sonra da kaynatıp muhallebi kıvamına geldiğinde ocağın altını kapatıp daha önceden kaynattığımız kavanozlara marmelatı sıcak sıcak koyup kapağını kapatalım.

Tezgahın üzerinde iyice soğuyuncaya kadar kıpırdatmadan bekletelim. (Sıcağı ile kapattığımız için vakumlanacak ve uzun süre bozulmadan tazeliğini koruyacaktır.)

Mümkünse serin güneş ışığı almayan bir odada muhafaza edelim.

Afiyet olsun.

Not: Sorularınızı sitemiz soru sor kısmında bizlere iletebilirsiniz.

Cevap bırakın